شبکه

آشنایی با کابل شبکه

UTP2

آشنایی با کابل شبکه

در شبکه های محلی از کابل بعنوان محیط انتقال و بمنظور ارسال اطلاعات استفاده می گردد. ازچندین نوع کابل در شبکه های محلی استفاده می گردد. در برخی موارد ممکن است در یک شبکه صرفا” از یک نوع کابل استفاده و یا با توجه به شرایط موجود از چندین نوع کابل استفاده گردد. نوع کابل انتخاب شده برای یک شبکه به عوامل متفاوتی نظیر : توپولوژی شبکه، پروتکل و اندازه شبکه بستگی خواهد داشت . آگاهی از خصایص و ویژگی های متفاوت هر یک از کابل ها و تاثیر هر یک از آنها بر سایر ویژگی های شبکه، بمنظور طراحی و پیاده سازی یک شبکه موفق بسیار لازم است .

کابل شبکه: استفاده از کابل شبکه های ۴ زوجی یا ۸ رشته ای می باشد که شما می توانید از نوع UDP یا STP و یا FTP برای بستر خود در داخل ساختمان استفاده کنید که با توجه به فناوری های استفاده شده در STP و FTP میتوان از این دو نوع کابل در فضای آزاد هم استفاده کرد مهمترین پارامتر در بحث کابلها استفاده از کابل شبکه استاندارد میباشد که این اطمینان را به شما بدهد اگر کندی سرعت در شبکه خود داشتین مربوط به کابل نباشد.

UTP(Unshielded Twisted Pair): (زوج سیم بهم تابیده بدون روکش) تاثیر کم شدن حد سیگنال، در زوج سیم های بهم تابیده بر اثر تاثیرات الکترومغناطیسی(EMI) و تاثیرات فرکانسهای رادیویی(RFI) را حذف میکند.

UTP1UTP2

FTP(Foil Screened Twisted Pair): (زوج سیم بهم تابیده زرورق دار) شکل پیشرفته UTP میباشند که دارای فناوری پوشش ترکیب شده است و سرتاسر آن با یک مغزی فلزی سرتاسری یا زرورق پوشانده شده است.

FTP

STP(Shielde Twisted Pair): (زوج سیم بهم تابیده پوشش دار) بسیاری از نصابهای کابل و یا کارخانه ها شاید عبارت STP را برای توصیف کابلهای FTP استفاده نمایند. اما STP از FTP کاملا متفاوت است. کابل STP از فناوریهای پوشش جهت حذف کردن تاثیر زوجهای بهم تابیده استفاده میکند. هر زوج سیم با یک زرورق فلزی و چهار زوج سیم در یک مغزی فلزی یا زرورق پوشانده شده است.

STP از اختلالات الکتریکی هم در کابل (تاثیر زوج به زوج سیم یا تداخل) و هم در خارج سیم (تاثیرات الکترومغناطیسی و فرکانس هایی رادیویی) جلوگیری میکند.

STP

بنابراین STP بیشتر از UDP و  FTP از اختلالات جلوگیری میکند و قیمت آن گرانتر و نصب آن سخت تر است.

توجه داریم که پوشش فلزی در هر دو انتها باشد اگر این پوشش کامل نباشد پوشش مانند یک آنتن سیگنالهای ناخواسته را میگیرد به علت هزینه نصب کابل STP در شبکه ها، از STP بندرت استفاده میشود.

کاربردهای شبکه

هسته اصلی سیستم های توزیع اطلاعات را شبکه های کامپیوتری تشکیل می دهند. مفهوم شبکه های کامپیوتری بر پایه اتصال کامپیوتر ها و دیگر تجهیزات سخت افزاری به یکدیگر برای ایجاد امکان ارتباط و تبادل اطلاعات استوار شده است. گروهی از کامپیوتر ها و دیگر تجهیزات متصل به هم را یک شبکه می نامند. کامپیوتر هایی که در یک شبکه واقع هستند، میتوانند اطلاعات، پیام، نرم افزار و سخت افزارها را بین یکدیگر به اشتراک بگذارند. به اشتراک گذاشتن اطلاعات، پیام ها و نرم افزارها، تقریباً برای همه قابل تصور است در این فرایند نسخه ها یا کپی اطلاعات نرم افزاری از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر منتقل می شود. هنگامی که از به اشتراک گذاشتن سخت افزار سخن می گوییم به معنی آن است که تجهیزاتی نظیر چاپگر یا دستگاه مودم را می توان به یک کامپیوتر متصل کرد و از کامپیوتر دیگر واقع در همان شبکه، از آن ها استفاده نمود.

به عنوان مثال در یک سازمان معمولاً اطلاعات مربوط به حقوق و دستمزد پرسنل در بخش حسابداری نگهداری می شود. در صورتی که در این سازمان از شبکه کامپیوتری استفاده شده باشد، مدیر سازمان می تواند از دفتر خود به این اطلاعات دسترسی یابد و آن ها را مورد بررسی قرار دهد. به اشتراک گذاشتن اطلاعات و منابع نرم افزاری و سخت افزاری دارای مزیت های فراوانی است. شبکه های کامپیوتری می توانند تقریباً هر نوع اطلاعاتی را به هر شخصی که به شبکه دسترسی داشته باشد عرضه کنند. این ویژگی امکان پردازش غیر متمرکز اطلاعات را فراهم می کند. در گذشته به علت محدود بودن روش های انتقال اطلاعات کلیه فرایند های پردازش آن نیز در یک محل انجام می گرفته است. سهولت و سرعت روش های امروزی انتقال اطلاعات در مقایسه با روش هایی نظیر انتقال دیسکت یا نوار باعث شده است که ارتباطات انسانی نیز علاوه بر مکالمات صوتی، رسانه ای جدید بیابند.

به کمک شبکه های کامپیوتری می توان در هزینه های مربوط به تجهیزات گران قیمت سخت افزاری نظیر هارد دیسک، دستگاه های ورود اطلاعات و… صرفه جویی کرد. شبکه های کامپیوتری، نیازهای کاربران در نصب منابع سخت افزاری را رفع کرده یا به حداقل می رسانند. از شبکه های کامپیوتری می توان برای استاندارد سازی برنامه های کاربردی نظیر واژه پردازها و صفحه گسترده ها، استفاده کرد. یک برنامه کاربردی می تواند در یک کامپیوتر مرکزی واقع در شبکه اجرا شود و کاربران بدون نیاز به نگهداری نسخه اصلی برنامه، از آن در کامپیوتر خود استفاده کنند.

استاندارد سازی برنامه های کاربردی دارای این مزیت است که تمام کاربران و یک نسخه مشخص استفاده می کنند. این موضوع باعث می شود تا پشتیبانی شرکت عرضه کننده نرم افزار از محصول خود تسهیل شده و نگهداری از آن به شکل موثرتری انجام شود. مزیت دیگر استفاده از شبکه های کامپیوتری، امکان استفاده از شبکه برای برقراری ارتباطات روی خط (Online) از طریق ارسال پیام است. به عنوان مثال مدیران می توانند برای ارتباط با تعداد زیادی از کارمندان از پست الکترونیکی استفاده کنند.

جهت دریافت مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر با شماره های زیر تماس بگیرید
تلفن : ۲۶۴۰۳۸۶۳-۰۲۱
موبایل : ۰۹۳۵۶۰۱۰۶۶۶
ایمیل : info@itrah.ir