برنامه نویسی

آشنایی با Java Script

javascript

معرفی Java Script:

Java Script  یک زبان برنامه نویسی اسکریپتی است . دستور العمل های زبان های اسکریپتی ، در کامپیوتر کاربر و توسط مرورگر اجرا شده و برای اجرا نیازی به برنامه کمکی خاصی ندارند . به این زبان ها در اصطلاح طرف مشتری ( Client Side ) می گویند . در مقابل زبان های مثل ASP.NET ابتدا توسط سرور ارسال کننده وب اجرا شده و سپس نتایج خروجی به زبان HTML برای اجرا در مرورگر فرستاده می شود . به این زبان ها در اصطلاح طرف سرور ( Server Side ) می گویند .

 زبان های اسکریپتی ، جزء زبان های برنامه نویسی سبک هستند . این زبان ها در هنگام اجرا فازی به نام کامپایل را طی نکرده و دستورات آن ها به صورت خط به خط اجرا می شوند . برنامه های نوشته شده به زبان های برنامه نویسی مثل VB , C یا #C در هنگام اجرا ابتدا توسط کامپایلر به طور کامل خوانده شده و اشکال زدایی می شوند و در صورت عدم وجود اشکال ، اجرا خواهند شد . اما برنامه های نوشته شده به زبان های اسکریپتی ، به صورت خط به خط توسط مرورگر خوانده شده و اجرا می شوند .

برخی از امکانات Java Script :

Java Script به طراحان وب ، یک ابزار برنامه نویسی ساده و کارا می دهد .

 Java Script به رویدادهای مختلف در صفحه واکنش نشان می دهد . برای مثال می توان یک تابع Java Script تعریف کرده تا در هنگام وقوع یک رویداد مثل کلیک بر روی یک دکمه یا لود شدن صفحه ، اجرا شود .

Java Script می تواند اطلاعات ارسالی یک فرم را اعتبار سنجی و کنترل نموده و در صورت صحیح بود ، آنها را به سرور ارسال کند . این کار باعث جلوگیری از ورود اطلاعات نادرست به سرور و کاهش ترافیک آن می شود .

 Java Script توانایی تشخیص نوع و نسخه مرورگر مورد استفاده کاربر را داشته و می تواند بر حسب آن نوع مرورگر خاص ، تنطیمات و صفحات ویژه ای را بارگذاری نماید .

Java Script توانایی خواندن و نوشتن اطلاعات مورد نیاز مرورگر را بر روی کامپیوتر بازدید کننده صفحه را داراست ، که در اصطلاح به این کار ایجاد و خواندن Cookie می گویند .

Java Script می تواند انواع کادرهای اخطار ، تایید و دریافت ورودی را به کاربر نمایش دهد .

تفاوت Java و Java Script :

زبان های برنامه نویسی Java و Java Script دارای ساختار دستوری مشابه به هم هستند ، ولی ۲ زبان کاملا مجزا هستند

Java یک زبان شی گرا قدرتمند برای برنامه نویسی تحت ویندوز است ، در حالی که Java Script یک زبان ساده اسکریپت نویسی در مرورگر های وب است .

نحوه استفاده از Java Script

جاوااسکریپت یک زبان شی گراست و بر اساس موجودیت ها(objects) و خصوصیت های آنها کار می کند. منظور از موجودیت ها در جاوا اسکریپت، آیتم های موجود در مرورگرها هستند مانند پنجره ها، دکمه ها، فرم ها و… 

 Java Script می تواند روی مشخصه های مختلف موجودیت ها تغییرات متفاوتی را اعمال نماید و بر اساس توابع مورد استفاده نتایج مورد نظر طراح را نمایش دهد. برای استفاده از کد های جاوا اسکریپت در میان صفحه سه روش وجود دارد:

  • استفاده از کد در بخشhead
  • استفاده از کد در بخشbody
  • استفاده از فایل خارجی

در دو روش اول، کدها به صورت داخلی در صفحه استفاده می شوند، یعنی هر جای صفحه که نیاز به اجرای کد خاصی داشته باشیم کافیست کد مورد نظر را در تگ اسکریپت وارد نماییم ) استفاده نکردن از این تگ باعث می شود که مرورگر کد نوشته شده شما را به صورت متن نمایش دهد(

در صورتی که کدی داشته باشیم که بخواهیم مطمئن شویم در زمان نیاز اسکریپت لازم حتما لود شده است، آن را در بخش head می نویسیم که در هنگام لود شدن صفحه قبل از هر چیزی کد مورد نظر لود شده باشد. همچنین در صورت استفاده از کد در بخش body لود شدن آنها تا هنگامی که آن بخش از صفحه لود شود به عقب می افتد و اگر صفحه به صورت کامل باز نشود ممکن است اسکرپت ما کار نکند. 

در روش سوم، ممکن است شما در چند صفحه مختلف احتیاج به اجرای اسکریپت خاصی داشته باشید. در صورت استفاده از کد اسکریپت به صورت داخلی، شما مجبور هستید در هر صفحه کدهای مورد نظرتان را بنویسید، و هر بار که نیاز به اعمال تغییر خاصی داشته باشید مجبورید تمام صفحات را ویرایش نموده و کد را تغییر دهید. 

راه حل جایگزین برای این مسئله استفاده از فایل  JS به صورت خارجی است. کدها و توابع در یک فایل جداگانه با فرمت js. ذخیره شده و در صفحات مختلف صدا زده می شود. برای استفاده از این کدها هم در محل مورد نیاز از تگ اسکریپت استفاده می شود، با این تفاوت که مسیر فایل خارجی اسکریپت نیز در این تگ وارد می شود.

ابزار مورد نیاز برای برنامه نویسی به زبان جاوا اسکریپت

برای برنامه نویسی به زبان  Java Script نیازی به ابزار و برنامه های خاص نداریم و با برنامه ساده NotePad ویندوز نیز می توانیم به زبان جاوا اسکریپت برنامه نویسی کنیم ولی چون محیط نوت پد ویندوز بسیار ساده هست و شاید کار کردن با آن کسل کننده باشد توصیه می کنم از نرم افزار NotPad++ استفاده کنید.

 

About the author

itrah_admin

Add Comment

Click here to post a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *